Bulimija ili manjak vjerovanja u svoje unutarnje snage i sposobnosti

Bulimija nervoza ili bulimija je ozbiljan poremećaj prehrane koji karakteriziraju ponavljajuće epizode prejedanja praćene kompenzacijskim ponašanjem poput samoizazvanog povraćanja, pretjerane tjelovježbe ili zlouporabe laksativa. To je složeno mentalno zdravstveno stanje koje utječe na pojedince fizički, emocionalno i psihički.
Bulimija uključuje ciklus prejedanja i kompenzacijskog ponašanja. Ključni aspekti bulimije uključuju:
* Prejedanje i epizode prejedanja uključuju konzumiranje velikih količina hrane u kratkom razdoblju, ponavljam, velikih količina hrane, a ono je praćeno osjećajem gubitka kontrole. „Pijanstva hranom“ su obično tajnovita i nakon toga mogu dovesti do značajne nelagode i osjećaja krivnje i grižnje savjesti.
* Kompenzatorna ponašanja osobe s bulimijom primjenjuju kako bi se suprotstavile unosu kalorija uslijed prejedanja. To može uključivati samoizazvano povraćanje, pretjeranu tjelovježbu, gladovanje ili zlouporabu laksativa, diuretika ili klistira.
* Osobe s bulimijom često imaju poremećaj slike o svom fizičkom tijelu i to se odražava na iskrivljenu percepciju oblika i težine. Mogu pridavati pretjeranu važnost izgledu svog tijela i ponašati se ekstremno kako bi kontrolirali svoju težinu i oblik.
* Tjelesne i emocionalne posljedice ostavljaju duboke tragove na psihičko zdravlje osoba koje imaju problema s bulimijom. Često prejedanje i „čišćenje“ želuca i crijeva može dovesti do neravnoteže elektrolita, problema sa zubima, gastrointestinalnih problema, hormonalnih poremećaja i oštećenja jednjaka ili zuba. Emocionalne posljedice mogu uključivati osjećaj srama, krivnje, grižnje savjesti, niskog samopoštovanja i sigurnosti, a to sve smanjuje kvalitetu života.
Ako bi se pitali koji su uzroci koji dovode do bulimije onda je potrebno naglasiti kako su oni složeni i višestruki. Čimbenici koji doprinose mogu uključivati:
* Genetske i biološke čimbenike jer određene osobe mogu biti biološki predisponiranije za razvoj poremećaja.
* Psihološki čimbenici poput niskog samopoštovanja, perfekcionizma, nezadovoljstva tijelom i sklonost impulzivnosti mogu pridonijeti razvoju bulimije. Osim toga, stres, tjeskoba ili povijest traume mogu igrati značajnu ulogu.
* Sociokulturni utjecaji koji obuhvaćaju društvene pritiske, kulturne ideale koji naglašavaju mršavost i izloženost medijima koji prikazuju nerealne tjelesne standarde mogu pridonijeti razvoju bulimije, osobito kod osjetljivih pojedinaca.
* Obiteljske čimbenike poput povijesti poremećaja prehrane, disfunkcionalnih obiteljskih odnosa ili usredotočenosti na težinu i izgled mogu pridonijeti razvoju bulimije.
Oporavak od bulimije zahtijeva sveobuhvatan i individualiziran pristup koji se bavi fizičkim, psihološkim i emocionalnim aspektima poremećaja. U procesu pomoći i izlječenja ili oporavka potrebno je učiniti sljedeće korake:
* Obavezno potražiti stručnu pomoć jer pravovremena intervencija i stručna podrška presudni su u liječenju bulimije. Možete se javiti zdravstvenom radniku, terapeutu ili stručnjaku za poremećaje prehrane koji može postaviti ispravnu dijagnozu, razviti individualizirani plan liječenja i ponuditi smjernice tijekom cijelog procesa oporavka.
* Uključite se na psihoterapiju poput Kognitivno-bihevioralne terapije, Terapije putem Autogenog treninga, Realitetne terapije ili bilo koje druge koja je vama pristupačna. Psihoterapijski proces je usmjeren na prepoznavanje i izazivanje negativnih misli, uvjerenja i ponašanja povezanih sa slikom tijela, hranom, samopouzdanjem i sigurnosti.
* Nutricionističko savjetovanje je od velike koristi i potražite osobu dijetetičara koji se specijalizirao za poremećaje prehrane. On će vam savjetovati put kojim možete uspostaviti zdrav i uravnotežen odnos s hranom. Oni mogu voditi pojedince tako da naprave individualizirane strukturirane planove obroka koji će uz psihoterapeuta pomoći rješavati strahove povezane s hranom i rješavanju iskrivljenih obrazaca prehrane.
* Imajte medicinski nadzor jer redoviti medicinski pregledi i nadzor ključni su za rješavanje bilo kakvih fizičkih komplikacija koje proizlaze iz bulimije. Zdravstveni radnici mogu procijeniti i upravljati svim neravnotežama elektrolita, problemima sa zubima ili drugim zdravstvenim problemima koji se mogu pojaviti kao posljedica bulimije.
* Uz psihoterapeuta potrebno je riješiti temeljne probleme. Terapija i savjetovanje mogu pomoći pojedincima u rješavanju temeljnih psiholoških i emocionalnih čimbenika koji pridonose bulimiji, a također smanjuju rizik od recidiva.
* Uključite se u grupe podrške i povežite se s pojedincima koji su se oporavili od bulimije i tražite razumijevanje i suosjećajne prijatelje i članove obitelji. Okruživanje osobama koje vas podržavaju može vas ohrabriti i lakše ćete preuzeti odgovornost i biti ustrajni na putu ka eliminiranju bulimije.
* Potrebno je razvijati brigu o sebi, pažnju prema svom tijelu i suosjećanje prema greškama. Bavite se aktivnostima koje vam donose radost, veselje, opuštanje i zadovoljstvo. Budite strpljivi i ljubazni prema sebi dok se nosite s izazovima oporavka i priznajte svoj napredak na tom putu. Svakako bi bilo dobro pisati napredak i kada vas izda vjera i povjerenje u vlastite snage i sposobnosti čitajte zabilježeno. Sve to činite jer vi zaslužujete biti sretna i zadovoljna osoba i kao takva volite svoje nedostatke, greške koje su normalni „začin“ života i napredujte korak po korak. Za svaki napredak potrebno je vrijeme i vi ste odlučili iskoristiti ga za izgrađivanje kvalitetnijeg vlastitog života. Dopustite sebi biti sretna i zadovoljna osoba i budite ponosni jer ste izgradili zdraviji odnos s hranom, izgledom tijela i sobom! Sretno!
Vezane objave
Najnovije objave
Knjige, priče, slikovnice

SVETO TROJSTVO ili priča o leptirima i anđelima u svima nama
Jadranka Škarica