Anoreksija ili fizičko tijelo izloženo tamnim, crnim oblacima kritičara

travanj, 2025.   |   Jadranka Škarica   |  
Anoreksija ili fizičko tijelo izloženo tamnim, crnim oblacima kritičara

Anoreksija nervoza, obično se naziva anoreksija, ozbiljan je i potencijalno po život opasan poremećaj prehrane karakteriziran intenzivnim strahom od debljanja i iskrivljenom percepcijom vlastite slike svog tijela. Utječe na pojedince fizički, emocionalno i mentalno te zahtijeva sveobuhvatno razumijevanje, suosjećajnu podršku i specijalizirano liječenje.

Anoreksija ili fizičko tijelo izloženo tamnim, crnim oblacima kritičara je više od jednostavne želje za mršavošću. To je složeno stanje mentalnog zdravlja s temeljnim psihološkim i emocionalnim elementima koji uništavaju kako život osobe tako i živote ljudi koji žive uz osobu koja boluje od anoreksije.

Ako želimo pobliže objasniti anoreksiju, možemo reći kako ona uključuje:

* Intenzivan strah od debljanja. Osobe s anoreksijom imaju neodoljiv strah od debljanja čak i ako već imaju manjak kilograma. Ovaj strah često pokreće restriktivno ponašanje u prehrani i opsjednutost kontroliranjem unosa hrane. Ne samo hrane već i kontrolu kilograma i svog fizičkog izgleda.

* Iskrivljenu sliku o tijelu. Anoreksiju često prati iskrivljena slika o tijelu pri čemu se pojedinci doživljavaju predebelima ili krupnijima nego što zapravo jesu. Ova iskrivljena percepcija pridonosi njihovim restriktivnim obrascima prehrane i ekstremnim naporima da izgube težinu.

* Oštra ograničenja u ishrani. Anoreksiju karakteriziraju teška ograničenja u ishrani i preokupacija brojanjem kalorija, prehrambeni rituali i pretjerana tjelovježba. Pojedinci mogu ograničiti unos hrane do nezdrave mjere što dovodi do značajnog gubitka težine i pothranjenosti.

* Fizičke i emocionalne posljedice. Anoreksija uzima „cijenu“ u tijelu, što dovodi do ozbiljnih fizičkih posljedica kao što su niska tjelesna težina, pothranjenost, neravnoteža elektrolita, hormonalni poremećaji i oštećenje organa. Poremećaj također utječe na mentalno i emocionalno stanje dovodeći do tjeskobe, depresije, socijalnog povlačenja i smanjene kvalitete života.

Uzroci anoreksije su višestruki i mogu se razlikovati od osobe do osobe. Neki uobičajeni uključuju:

* Genetsku predispoziciju. Osobe s obiteljskom poviješću poremećaja prehrane ili drugih stanja mentalnog zdravlja mogu biti izložene većem riziku.

* Sociokulturni utjecaji. Društveni pritisak, medijski prikazi ljepote i kulturni ideali koji naglašavaju mršavost mogu doprinijeti razvoju anoreksije, osobito kod ranjivih pojedinaca.

* Psihološki elementi. Psihološki faktori poput niskog samopoštovanja, perfekcionizma, visoke razine anksioznosti i potrebe za kontrolom, potrebe za kritikom kako sebe tako i drugih, izrazito visok stupanj prema moralu i etici, smanjena sigurnost, potreba za stalnim uspoređivanjem … mogu pridonijeti razvoju i održavanju anoreksije.

* Traumatska iskustva. Ovdje mislim na traume iz djetinjstva ili nepovoljne životne događaje koji mogu povećati rizik od razvoja anoreksije kao mehanizma suočavanja ili želje za totalnim uspostavljanjem kontrole.

Oporavak od anoreksije zahtijeva sveobuhvatan i multidisciplinaran pristup koji se bavi fizičkim, psihološkim i emocionalnim aspektima poremećaja. Nabrajam neke od načina koji se mogu primijeniti u procesu oporavka:

* Rana intervencija ključna je za poboljšanje ishoda liječenja. Ako sumnjate da se vi ili netko koga poznajete bori s anoreksijom odmah potražite stručnu pomoć.

* Medicinska i nutritivna stabilizacija igra ključnu ulogu u vraćanju tjelesnog zdravlja kroz medicinski nadzor, nutritivnu rehabilitaciju i upravljanje svim komplikacijama koje proizlaze iz pothranjenosti.

* Psihoterapija putem Autogenog treninga ili Kognitivno-bihevioralne terapije ili Realitetne terapije primarni je način liječenja anoreksije. Usredotočuje se na prepoznavanje i izazivanje iskrivljenih misli i uvjerenja o slici tijela, hrani i težini. Obiteljska terapija također može biti učinkovita posebno za osobe adolescentnog uzrasta.

* Nutricionističko savjetovanje odnosi se na rad s registriranim dijetetičarom koji se specijalizirao za poremećaje prehrane i takva osoba može pomoći u uspostavljanju zdravog i uravnoteženog odnosa s hranom. To uključuje izradu personaliziranih planova obroka, rješavanje strahova od hrane i postupno ponovno uvođenje raznovrsne hrane.

* Izgradnja podrške od strane drugih osoba (roditelja, prijatelja, stručnog osoblja) ključna je za oporavak. Možete se uključiti u grupu podrške s pojedincima koji su se oporavili od anoreksije i okružite se razumijevanjem i suosjećajnim prijateljima i članovima obitelji.

* Rješavanje temeljnih problema odnosi se na emocionalne i psihološke faktore. Uz to se rješavaju traume obojane emocionalnom boli. Rješavanje ovih temeljnih problema kroz terapiju ili savjetovanje ključno je za dugoročni oporavak i sprječavanje recidiva.

* Brinite o sebi i razvijajte suosjećanje jer oni su ključni u procesu oporavka. Nahranite svoje tijelo uravnoteženim obrocima, bavite se aktivnostima koje vam donose radost i opuštanje i budite ljubazni i strpljivi prema sebi dok se nosite s izazovima oporavka. Kritičara koji prijeti stalno iz tamnih, crnih oblaka pošaljite na trajni godišnji odmor i nemojte ga zvati ponovno na posao! Za to vrijeme vi ovladavajte zdravijim odnosom prema hrani, izgledu tijela i sobom. Sretno!

Autor teksta:   Jadranka Škarica

Knjige, priče, slikovnice